Jak správně pečovat o šperky
Zdá se vám, že se vaše šperky už nelesknou tak, jako když byly nové? Nevíte, jak svým šperkům můžete znovu vrátit původní lesk nebo co dělat v případě černání stříbra? Chcete o své šperky dobře pečovat? Připravili jsme krátký přehled, ve kterém vám poradíme, jak se o šperky správně starat.
RADY A TIPY
Tím nejdůležitějším pro dlouhověkost šperků je jejich správné nošení a užívání šperků k účelům, pro které jsou určeny. Proto zde uvádíme rady, jejichž dodržování přispěje k dlouhodobé životnosti, kráse a dokonalosti vašich šperků:
- šperky nenoste při výkonu těžkých a hrubých prací, v prašném prostředí a v prostředí s výpary
- šperky s perlami, kameny i skleněnými doplňky nenamáčejte v horké vodě
- šperky poškozují chemické prostředky, proto je doporučujeme odložit při praní prádla či mytí nádobí
- šperky je vhodné ukládat do PVC sáčků nebo šperkovnic
- u broušených řetízků se vyvarujte ostrého ohybu, především při ukládání řetízku
- v domácích podmínkách lze šperk vyčistit za pomoci čisticích přípravků dostupných v prodejnách drogerie (vata, roztok Auron, čistič stříbra atd.)
- šperky odkládejte při sportování, koupání a také na noc
BĚŽNÉ OŠETŘOVÁNÍ ŠPERKŮ
I když budete dodržovat veškerá naše doporučení, šperky i tak dennodenním nošením zacházejí a ztrácejí lesk. Nejběžnějším jevem, se kterým se setkáváte, je tzv. černání stříbra. Nejedná se o vadu daného šperku, ale o přirozenou chemickou reakci stříbra, které při styku se vzduchem takto oxiduje. Černání šperků také ovlivňuje pot. Proto se může stát, že vám šperky zčernají přímo na těle.
To nejlepší, co pro své šperky můžete udělat, je to, že je jednou za čas necháte odborně vyčistit ve zlatnictví, kde mají ultrazvuky, speciální lázně a roztoky na čištění. Samozřejmě i vy si můžete v drogerii koupit přípravky, vaty a hadříky na čištění šperků a pečovat tak o své cennosti doma. Ke správné péči o vaše cennosti patří také správné ukládání šperků. Proto Vám doporučujeme veškeré vaše šperky ukládat do šperkovnic. Jak vybrat tu správnou šperkovnici se dozvíte v článku Šperky patří do šperkovnice.
OPRAVY ŠPERKŮ
Pokud se i přes veškeré dodržování výše uvedených zásad stane, že se šperky poničí, v žádném případě se je nepokoušejte opravovat doma, ale odneste či zašlete je do prodejny, kde jste šperky zakoupili. Pokud se bude jednat o výrobní vadu, budou vám zdarma opraveny a o dobu, co byly v opravě, vám bude prodloužena záruční doba. Pokud se bude jednat o mechanické či jiné poškození, na které se záruka nevztahuje, nebo jsou-li šperky po záruce, pak máte jistotu, že Vám jej opraví zkušený zlatník.