Vybíráme snubní prsteny

Snubní prsteny jsou neodmyslitelnou součástí každé svatby a jejich kruhový tvar je symbolikou nekončící a věčné lásky (nikde nezačíná a nikde nekončí). Takto jsou snubní prsteny nejčastěji vnímány.

Je jedno jestli se jedná o malou svatbu v rodinném kruhu nebo velkou svatbu se stovkami lidí, zda bude mít nevěsta šaty jednoduché nebo princeznovské, nebo si novomanželé řeknou své ano na nějakém romantickém místě v cizině. Každý si svůj den D představuje jinak, pojítkem pro všechny jsou však snubní prsteny. Konec konců nepořizujete si je jen na ten jeden den, ale jsou to prsteny na celý život. Nabídka snubních prstenů je široká a pokud nevíte, jak začít, pokusíme se Vám pomocí několika nejdůležitějších bodů výběr prstenů ulehčit. Stačí, když si na každý náš bod společně s partnerem odpovíte, a na konci zjistíte, že máte snubní prsteny "vybrány".

Tři hlavní kritéria, která ovlivňují výběr snubních prstenů jsou cena, materiál a kameny.

1. Cena snubních prstenů

Jakou cenu jste ochotni či schopni za snubní prsteny zaplatit, je pravděpodobně to nejdůležitější. Cenu totiž ovlivňuje materiál, ze kterého budou prsteny vyrobeny, i to, jaké a kolik kamenů chcete mít do prstenu vsazeno. Především u zlatých prstenů se cena odvíjí od jejich váhy. Čím širší a masivnější prsteny zvolíte, tím budou dražší. Pokud si vyberete jednoduché (hladké) prsteny, určitě budou levnější než prsteny zdobené, s rytinami či designové prsteny.

Základní rozdělení prstenů dle ceny je následující:

  • do 4 000 Kč
  • od 4 000 Kč do 8 000 Kč
  • od 8 000 Kč do 15 000 Kč
  • nad 15 000 Kč

2. Materiál, ze kterého jsou snubní prsteny vyrobeny

První krok již máte za sebou. Víte, kolik peněz chcete či můžete do prstenů investovat. Můžete tedy začít vybírat materiál, z něhož si necháte snubní prsteny vyrobit. My jsme tady pro vás seřadili jednotlivé materiály dle ceny a to od nejlevnějšího po nejdražší.

  • chirurgická ocel a stříbro: oba materiály jsou ve stejné cenové hladině. Výhodou oceli, oproti stříbru, je to, že je antialergická, nečerná, je tvrdší, a tím pádem Vám vydrží snubní prsteny déle pěkné.
  • titan: tento materiál je stejně jako chirurgická ocel antialergický a oproti oceli je temnější. Můžete jej mít v lesklém či matném provedení. Hlavní výhoda titanu oproti oceli je v tom, že je lehčí, ale tento rozdíl je u prstenů velmi málo patrný.
  • zlato: pokud jste se rozhodli pro zlaté snubní prsteny můžete vybírat ze tří různých variant. Buďto si pořídíte snubní prsteny ze žlutého zlata (ty jsou nejlevnější), pak můžete mít prsteny ze zlata bílého, nebo můžete mít snubní prsteny kombinované tzn. jak ze žlutého tak bílého zlata. V případě, že si vyberete prsteny kombinované, je zde ještě zlato červené (růžové), které si do prstenů také můžete nechat přidat.
  • platina: materiál několikanásobně dražší než zlato, ale pokud Vás nelimitují finanční prostředky a rádi byste měli snubáky, které jen tak někdo nemá, je to zajímavá volba.

3. Kameny ano, či ne?

Většinou je to tak, že ženy si do snubního prstenu kameny vsazovat nechávají, muži je tam vesměs nechtějí. Vše je o domluvě. Dnes se dá na přání zařídit téměř cokoliv. Pokud si žena bude přát tři kamínky a muž jeden nebo žádný, u většiny výrobců to není problém. Výrobci také počítají s tím, že naprostá většina pánských snubních prstenů bývá bez kamenů. Samozřejmě si můžete zvolit, zda do prstenů necháte vsadit zirkony či brilianty. Volba kamene záleží na Vašich finančních možnostech a také představách. Módní trendy v posledních letech jsou jednoznačně pro snubáky s kameny.

4. Šíře a design prstenů?

Šíře prstenů: pokud už jste se do problematiky výběru snubních prstenů ponořili před tím, než jste se začetli do tohoto článku, pravděpodobně víte, že si můžete vybrat prsteny různě široké. Není ani výjimkou situace, kdy má žena užší prsten než muž. Nejběžnější šířka prstenů je 4 - 5 mm. U této šířky jsou prsteny dostatečně široké a dobře se nosí. Pokud byste zvolili prsteny nad 6 mm, je potřeba volit o číslo větší velikost a také berte na vědomí, že široké prsteny opticky zkracují prsty.

Design prstenů: s největší pravděpodobností se jedná o nejkomplikovanější část výběru snubních prstenů. Je potřeba sladit styl muže i ženy a samozřejmě je potřeba zohlednit fakt, že snubní prsteny si většinou vybíráme na celý život, a proto by měl být jejich design natolik jedinečný, aby Vás brzo neomrzel.  

Standardní šířky snubních prstenů

  • do 3,5 mm (prsteny úzké)
  • od 3,5 mm do 5 mm (prsteny běžné)
  • od 5 mm do 6 mm (prsteny širší)
  • nad 6 mm (prsteny široké)

Základní design snubních prstenů

  • klasické prsteny
  • romantické prsteny
  • netradiční (designové) prsteny
  • luxusní prsteny
  • moderní prsteny

Tímto čtvrtým bodem bychom návod na to, jak vybrat ty správné snubní prsteny, ukončili a zároveň doufáme, že rady, které jsme v tomto článku zmínili, pro Vás budou přínosné a usnadní výběr Vašich snubních prstenů.

 

Newsletter

Získejte výhody, které pravidelně připravujeme pro odběratele novinek. Přihlaste se a získejte 10% slevu na první nákup.